Granátové jablko

– plod granátovníku obecného (lat. Punica granatum) – jsou to menší stromy (dorůstají většinou dvou až tří metrů). Rostou hlavně ve Středomoří, ale i v Asii, USA a v Argentině. Doba sklizně: září až listopad.

V období různých viróz se snažíme více chránit náš organismus před nákazou. Jednou z cest je posílení naší imunity větší konzumací ovoce a zeleniny, zvláště těch s velkým obsahem vitaminu C.

Granátové jablko obsahuje asi 70 až 80 % vody a také například vápník, fosfor, železo, hořčík, draslík, sodík, vitamíny skupiny B a vitamín C (těch látek je v něm ještě mnohem více).

Na náš organismus má granátové jablko blahodárné účinky. Je antioxidantem, má vliv na lepší trávení (vyrovnává kyselé prostředí v žaludku), příznivě působí na krevní tlak (napomáhá při jeho snižování) a je zajímavou složkou pro posílení našeho imunitního systému (má vliv na rychlejší léčbu zánětů).

Využití
Konzumuje se samotné nebo jako součást ovocných salátů nebo v podobě koncentrovaných nápojů. Z listů granátovníku se připravuje čaj a ze slupky a kůry se získává přírodní barvivo. A protože i dřevo těchto nevelkých stromů je velmi kvalitní, oblíbili si ho jako zajímavou surovinu umělečtí řezbáři.
Uplatnění má granátové jablko i v kosmetice, a to díky schopnosti hydratovat a vyživovat pokožku. Výtažky z něj tak najdete třeba ve sprchových gelech, krémech, v pěnách do koupele ad.

Granátové jablko je bobule se zajímavou vnitřní stavbou. Dorůstá až do velikosti 12 cm. Tvrdá tlustá slupka ukrývá pouzdra, v nichž jsou šťavnaté kuličky (zrnka) obalené v rosolovité hmotě. Mají sladkou až sladkokyselou chuť. A je neuvěřitelné, že v každém plodu jich je až šest set.