Podzimní dýňové cupcaky s praženými oříšky

8 porcí

90 g másla 150 g hořké čokolády 2 lžíce Granka 165 g třtinového cukru 50 g hladké mouky nastrouhaná kůra a vymačkaná šťáva z 1 pomeranče hrst lískových oříšků (ozdoba) kakao na ozdobení

Krém: 500 g mascarpone 150 g dýňového pyré (1 menší dýně Hokkaidó) 2 lžíce skořice 5 lžic moučkového cukru

  1. Dýni omyjeme, rozpůlíme na půl, vydlabeme semínka a řezem dolů dáme péct na pečící papír do změknutí (cca 30 minut) na 200 C°. Necháme vychladnout, dýni vydlabeme ze slupky a rozmixujeme. Pokud je pyré příliš husté, tak ho lze trochu zředit vodou.
  2. Troubu zmírníme na 180 C° a formu na muffiny vyložíme papírovými košíčky. Ve vodní lázni na menším ohni rozpustíme čokoládu, Granko a máslo. V druhé vodní lázni smícháme vejce s cukrem, dokud se cukr nerozpustí a vejce nezačnou tuhnout. Poté přidáme do vaječné směsi čokoládovou směs a zbylé ingredience. Pořádně promícháme a naplníme košíčky do 2/3 a dáme péct na zhruba 15 až 20 minut.
  3. Dobře vychlazené mascarpone smícháme nejprve s cukrem a částí dýňového pyré. Vše pořádně rozmixujeme, ale ne zase příliš dlouho. Postupně přidáváme skořici a zbylé pyré podle chuti.

Vychladlé košíčky zdobíme podle vlastní fantazie. Na závěr si na sucho opražíme celé lískové oříšky, které potom rozdrtíme na malé kousky. Pomocí nich, kakaa a pomerančové kůry dozdobíme.